Lesní střípek 27

Lesní terapie vychází z kořenů japonských „lesních koupelí“, tzv. shinrin-yoku. Jde o mnohovýznamový název – můžeme ho chápat na té více vědecké rovině, kdy se koupeme v prostředí bohatém na rostlinné silice terpeny (též fytoncidy), které mají vliv na produkci a aktivitu NK buněk, lymfocytů, které napomáhají boji s patogeny a posilují tak kvalitu naší imunity a dalších zdravotních ukazatelů.

Ale také tento název můžeme chápat z roviny mindfulness praxe, celostního léčebného přístupu k pobytu v lese…A je opravdu důležitý ten výraz „koupel“. Je to velký rozdíl, pokud se v lesním prostředí „koupeme“, zůstáváme dlouho naloženi v lázni, než celé naše tělo nasákne a nasytí se. Nejde o žádnou rychlou sprchu na pár minut, během které se sice krátce osvěžíme, ale nedochází k hlubokému uvolnění a dosycení se atmosférou lesa se všemi jeho hmotnými i nehmotnými aspekty. Ale věřte, že mnohdy ani celodenní túra není díky své nedostatečné pomalosti a uvolnění tím, co nás vyživí na té hlubší úrovni, byť má zas jiná pozitiva…

Abychom se mohli opravdu řádně „vykoupat“, trvá lesní terapie zpravidla 3 hodiny i více. Věřte, že i to uteče jako voda! 🙂 Ale čím delší je doba, po kterou se orientujeme na přírodu, na tělo, na smysly, na jednoduché vjemy i na své vnitřní prožívání, tím je efekt blahodárnější.